Sydämellinen Laukaa
Etusivu
KuntaINFO
Yhteystiedot
Palvelut
Matkailu
Karttapalvelu
Päätöksenteko
  Toimielimet
  Esityslistat ja pöytäkirjat
  Strategiat
  Kuntatalous
  Kuntavaalit 2008
  Valtuustovideot
  Kuntaliitosselvitys
      Ajankohtaista
      Tiedotteet
      Kokoonpanot
      Esityslistat ja muistiot
      Taustatietoa
  Kuntavaalit 2012
Jyväskylän seutu
Kylät
Palaute
Sivukartta
Linkkejä tiedonhakuun
Nuorten Vatti
In English
Tietopaketti 2013

Tiedotteet

Mediatiedote 31.1.2012

Laukaan ja Konneveden kuntaliitosselvityksen ohjausryhmän 5. kokous pidettiin tänään Konnevesisalissa. Valmistelevat työryhmät kertoivat ohjausryhmälle työnsä etenemisestä. Kaikissa työryhmissä on edetty kohti loppuraportin muotoilemista. Loppuraporttien koontina ohjausryhmä laatii varsinaisen kuntaliitosselvitys asiakirjan. Kokouksessa käsiteltiin myös ensimmäinen luonnos kuntien yhdistymissopimuksesta. Ohjausryhmä päätti merkitä luonnoksen
tiedokseen. Seuraava kokous järjestetään 6.3.2012

Mediatiedote 14.12.2011

Laukaan ja Konneveden kuntaliitosselvityksen ohjausryhmän kokous pidettiin keskiviikkona 14.12. Sydän-Laukaan koululla. Ohjausryhmä kuuli valmistelevien työryhmien tilanneraportit ja erityisesti tällä kertaa keskityttiin tekniikan ja maankäytön työryhmän valmistelutyöhön. Ohjausryhmä pohti mm. jätteenkuljetuksen, vuokrataloyhtiöiden, vesilaitosten ja yksityisteiden kohtaloa mahdollisessa kuntaliitostilanteessa. Ohjausryhmä jää joulutauolle ja kokoontuu seuraavan kerran tammikuun 31. päivä. Tuolloin valmistelevilta ryhmiltä toivotaan selkeitä esityksiä ohjausryhmän päätettäväksi. Ohjausryhmä velvoitti kuntajohdon valmistelemaan tammikuun kokoukseen yhdistymissopimuksen 1. luonnoksen.

 

Mediatiedote 10.11.2011

Laukaan ja Konneveden kuntaliitosselvityksen ohjausryhmä kokoontui Konnevesisalissa torstaina 10.11.2011.
Kokouksessa kuultiin molempien kuntien seurakuntien tervehdykset. Kirkkoherrat Timo Vuojus ja Olavi Virtanen kertoivat ohjausryhmälle näkökannoistaan mahdolliseen seurakuntien liitokseen. Erityisesti Konneveden Olavi Virtanen suhtautui mahdolliseen liitokseen erittäin kriittisesti. Virtasen huolenaiheina olivat lähinnä seurakuntien erilaiset toimintatavat ja pienemmän seurakunnan oman päätösvallan hukkuminen isomman seurakunnan massaan. Laukaan kirkkoherra Timo Vuojus suhtautui seurakuntien liitokseen luottavaisemmin mielin, mutta toivoi pikaista keskusteluyhteyden avaamista seurakuntien välille.
Kokouksessa olivat läsnä myös Lapuan hiippakunnasta Kai Jantunen ja Kuopion hiippakunnasta Sakari Häkkinen. He kertoivat kokemuksista, joita seurakuntaliitoksista muualta Suomesta on saatu. Molemmat hiippakuntien edustajat toivoivat Laukaan ja Konneveden seurakuntien aloittavan yhteisen keskustelun aiheesta. Jantunen muistutti myös, että hallinnolliset ratkaisut eivät ole seurakunnan ydintoimintaa. Pääpaino tulisi keskittää seurakuntalaisten palvelemiseen.
Ohjausryhmä kuuli kokouksessa valmistelevien työryhmien vastuuhenkilöiden tilanneraportit. Valmistelutyössä on edistytty ja erityisesti ohjausryhmälle esitelty alustava terveydenhuollon selvitys sai kiitosta.
Ohjausryhmä kokoontuu seuraavan kerran Laukaassa 14.12.2011 Sydän Laukaan koululla.
 
Mediatiedote 12.10.2011

Laukaan ja Konneveden kuntaliitosselvityksen ohjausryhmä piti toisen kokouksensa 12.10.2011 Laukaassa. Kokouksessa hyväksyttiin kuntaliitosselvityksen viestintäsuunnitelma. Suunnitelman tavoitteena on tukea avointa ja kuntalaiset huomioivaa viestintää. Ohjausryhmän alaiset valmistelevat työryhmät esittelivät kokouksessa tilanneraporttinsa. Kokouksessa päätettiin Konnevedellä järjestettävästä tiedotus- ja kuntalaisten kuulemistilaisuudesta, joka pidetään 2.11.2011. Tilaisuuden tarkempi kutsu julkaistaan myöhemmin. Ohjausryhmä kokoontuu seuraavan kerran 10.11.2011 Konnevedellä. Prosessin etenemistä voi seurata www.laukaa.fi/kuntaliitosselvitys -sivuilta.

Mediatiedote 13.9.2011

Laukaan ja Konneveden kuntien kuntaliitosselvityksen ohjausryhmä kokoontui 1. kerran tiistaina 13.9.2011 Konnevedellä keskustelemaan tehtävänannostaan ja mahdollisesta kuntayhteistyön syventämisestä.

Kokouksessa käsiteltiin ohjausryhmän ja sen alaisten työryhmien tehtäviä, kokoonpanoja ja aikatauluja. Ohjausryhmä päätti kokoontua pääsääntöisesti kerran kuukaudessa. Valmistelevia virkamiehistä koostuvia työryhmiä perustettiin 9 kappaletta. Työryhmiin päätettiin kutsua kuultavaksi myös lautakuntien puheenjohtajia, työntekijöiden edustajia ja paikallisten yrittäjäjärjestöjen puheenjohtajat. Työryhmät esittelevät valmistelunsa kulkua jokaisessa ohjausryhmän kokouksessa.

Ohjausryhmä aikataulutti kuntaliitosselvityksen tai mahdollisen muun yhteistyön syventämisen valmistelun takarajaksi huhtikuun 2012. Tällöin kuntien valtuustot saavat päätettäväkseen ohjausryhmässä laaditun yhdistymissopimuksen tai muun yhteistyön tiivistämisen ehdotuksen.

© Laukaan kunta 2005 - 2013 Laukaan kunta, Laukaantie 14, PL 6, 41341 Laukaa Design by AtMentor