Hyödynnä 600 e/kk rekrytointituki – Laukaan kuntalisä yrityksille
Etsitkö uutta tekijää yritykseesi? Laukaan kunta tukee paikallisia työnantajia tarjoamalla 600 euron kuukausittaisen kuntalisän uuden työntekijän palkkaamiseen 1.1.2026 alkaen.
Tuki on tarkoitettu laukaalaisten alle 30-vuotiaiden, pitkäaikaistyöttömien tai kotoutumisvaiheessa olevien maahanmuuttajien työllistämiseen. Voit saada tukea jopa 12 kuukauden ajan rekrytointi- ja perehdytyskustannuksiin, kun työaika on vähintään 30 tuntia viikossa ja palkkaus noudattaa työehtosopimusta.
Kuntalisä on erinomainen keino madaltaa palkkaamisen kynnystä. Muistathan toimittaa kuntalisähakemuksen Laukaan kuntaan kuukauden kuluessa työsuhteen alkamisesta.
Toimi näin: Suosittelemme, että työllistettävä henkilö selvittää kuntalisämahdollisuuden Laukaan työllisyyspalveluista ennen työsopimuksen solmimista.
Lisätietoja Laukaan kunnan työllistämisen kuntalisä-verkkosivulta.
Lisätietoja
Arja Tirkkonen
Palvelupäällikkö, työllisyys-ja kotoutumispalvelut
050 4390 207
Työllisyyspalvelut, Arwidssonintie 15-17 (B-talo)
41341, Laukaa