Sydän-Laukaan koulussa pidetään häiriötilanneharjoitus perjantaina 14.11.

Saralinnantie 3:ssa sijaitsevalla Sydän-Laukaan koululla järjestettävään harjoitukseen osallistuu useita eri toimijoita ja viranomaisia. Koulun liikuntasali ja joitain luokkatiloja on varattu harjoituksen käyttöön. Muuten koulun oppilaiden koulupäivä toteutuu normaalisti.

Tilaisuudessa harjoitellaan evakuointikeskuksen perustamista Sydän-Laukaan koulun tiloihin. Harjoitus on Suomen Punaisen Ristin ja Keski-Suomen hyvinvointialueen yhteistoteutus. Mukana on toimijoita muun muassa SPR:stä, Keski-Suomen pelastuslaitokselta, sosiaali- ja kriisipäivystyksestä, Laukaan kunnasta ja Laukaan seurakunnasta. Harjoitus on viranomaisten keskinäinen ja ei vaikuta koulun oppilaiden koulupäivän sisältöön.

Harjoitus näkyy myös Saralinnantien katukuvassa: koululle tulee muun muassa pelastuslaitoksen ajoneuvoja.

Harjoitus on käynnissä noin kello 10–16.

Harjoituksen suunnittelusta ja kokonaisuuden koordinoinnista vastaa Keski-Suomen pelastuslaitos ja valmiussuunnittelija Mika Koskinen.

Lisätietoja

Mika Koskinen, valmiussuunnittelija, Keski-Suomen pelastuslaitos, p. 040 352 5521, mika.koskinen(at)pelastustoimi.fi 

Riku Lehtinen, valmiuspäällikkö, Keski-Suomen pelastuslaitos, p. 050 461 0307 riku.lehtinen(at)pelastustoimi.fi