Olet täällä

Kunnanhallitus

Kunnanhallitus on toimielin, joka johtaa kunnan toimintaa, hallintoa ja taloutta.

Kunnanhallitus vastaa kunnan hallinnosta, taloudenhoidosta, henkilöstöhallinnosta ja elinkeinoelämän kehittämisestä sekä valtuuston päätösten valmistelusta, täytäntöönpanosta ja laillisuuden valvonnasta. Kunnanhallitus ohjaa ja koordinoi seudullisen yhteistoiminnan toteuttamista myös muiden hallintokuntien osalta. Myös yhteiskuntasuhteiden hoito ja kunnan kansainvälinen toiminta kuuluvat kunnanhallituksen vastuualueeseen.

Kunnanhallituksen puheenjohtajana toimii Antti Puupponen (KESK), 1. varapuheenjohtajana Helena Pihlajasaari (SDP) ja 2. varapuheenjohtajana Hannele Vestola (VIHR).

Kunnanhallituksen jäsenet ja henkilökohtaiset varajäsenet (2019-2021)
Jäsenet Varajäsenet
Antti Puupponen, pj (kesk) Kauko Sinijärvi (kesk)
Helena Pihlajasaari, 1.vpj. (sdp) Kari Luhanko (sdp)
Hannele Vestola, 2. vpj. (vihr) Anu Flyktman (vihr)
Tarmo Pekonen (sdp) Tomi Tuuliranta (sdp)
Jyrki Savolainen (kesk) Hannu Tissari (kesk)
Harri Hokkanen (kesk) Lari Hassel (kesk)
Anne Kirmanen (kesk) Eeva Niininen (kesk)
Taavi Rautiainen (kok) Anita Kuniala (kok)
Marko Hytönen (sdp) Eliisa Haimakka (sdp)
Aira Korhonen (kd) Simo Pannula (kd)
Katariina Kautto (vas) Sirpa Herronen (vas)

Kunnanhallituksen jäsenten sähköpostiosoitteet on muotoa etunimi.sukunimi(at)laukaa.fi

Kunnanhallitukselle asiat esittelee kunnanjohtaja Jaakko Kiiskilä.

Kunnanhallituksen esityslistat ja pöytäkirjat julkaistaan kunnan verkkosivuilla:

Kunnanhallituksen esityslistat ja pöytäkirjat

Kunnanhallitus pitää kokouksia vuonna 2019 alla olevan aikataulun mukaisesti klo 14:
21.1.2019
4.2. ja 18.2.2019
11.3. ja 25.3.2019
8.4. ja 23.4.2019
13.5.2019
3.6. ja 17.6.2019
19.8.2019
2.9. ja 23.9.2019
7.10. ja 28.10.2019
18.11.2019
18.12. 2019

Additional info